TEMAT # 1: Bardzo ogólne informacje o origami.
Origami to bardzo stara sztuka składania papieru, która stanowiła bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu.
Wynalazcami papieru i sztuki jego składania byli Chińczycy. Jednak samo słowo ORIGAMI jest typowym słowem japońskim i pochodzi od słów: ORI - zaginać i KAMI - papier. Sztuka ta jest również najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii (w tym kraju już dzieci w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe, takie jak np. kwiat lilii, czy model żurawia).
Od ubiegłego stulecia sztuka origami rozpowszechniła się w Europie i w Stanach Zjednoczonych, aby po dzień dzisiejszy przeżywać swój prawdziwy renesans. Możliwości twórcze są przecież w tym przypadku nieograniczone, bo najważniejsza jest radość tworzenia, nieodzowna - wyobraźnia przestrzenna, a pomocna znajomość podstaw geometrii.
Uogólniając można stwierdzić, że nastąpiły trzy kierunki rozwoju origami:
- klasyczne (tradycyjne), gdzie formą wyjściową jest kartka papieru w formie kwadratu, którego w trakcie składania nie wolno ciąć, ani kleić.
- kierunek dopuszczający formy podstawowe trójkąta, prostokąta, pięciokata foremnego, sześcikąta foremnego, koła,
- kierunek dopuszczający wycinanie, nacinanie, klejenie papieru.
Składając możemy wykonać modele płaskie, przestrzenne, albo tworzyć origami modułowe, które również zyskało popularność, a polega na budowaniu modeli złożonych z większej ilości jednakowych elementów (tzw. modułów).
Elementy origami można łączyć dowolnie z innymi technikami, takimi jak np. scrapbooking, quilling, pergamano, itp. uzyskując niepowtarzalne i oryginalne formy.
Ważnym jest również to, że jest to sztuka ogólnie dostępna, ze względu na materiał, czyli papier. Składać można z różnych jego rodzajów, poczynając od zwykłego papieru np. do ksero, przez opakunkowy, czy gazetowy, a kończąc na profesjonalnych o odpowiednich fakturach, wzorach, gramaturach i rozmiarach.
Oryginalny japoński papier do origami to papier washi, jest niezwykle efektowny i miękki i nie zagina się łatwo, dlatego wykorzystujemy go dopiero wówczas, gdy nabierzemy doświadczenia w składaniu.
Pierwsze modele origami najlepiej jest składać z papieru dwustronnego (jedna strona kolorowa, a druga np. biała lub w innym kolorze) w przygotowanych kwadratowych (lub innych) formach. Dzięki temu łatwiej jest określić stronę papieru i zobaczyć poszczególne zgięcia.
W sprzedaży dostępne są gotowe pakiety takiego papieru w formie kwadratów, kół, prostokątów, w różnych rozmiarach.
Technika origami rozwinęła się do tego stopnia, że powstały różne jej "gałęzie", takie jak np. kirigami, monkiri, snapologia, tessalacje, tea bags folding ... i wiele innych, ale o tym w następnych częściach naszego cyklu ABC.
Pozdrawiam
OriBella
bardzo fajnie i przejrzyście opisane..
OdpowiedzUsuńŚwietny kurs i fajne prace:)
OdpowiedzUsuńBardzo przejrzyście ujęłaś temat origami:)Piękne prace:)
OdpowiedzUsuńOrigami w pigułce-super. Ciekawi mnie co to za odmiana monkiri i tessalacje- czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg ABC origamonowego
OdpowiedzUsuńZ tego co widzę, to przecudowne rzeczy można zrobić z origami. Muszę się nauczyć kilku podstawowych.
OdpowiedzUsuńNigdy nie mogłem sobie poradzić z origami ale dzieki temu poradnikowi wydaje mi się, że sobie poradzę bez problemu.
OdpowiedzUsuńOrigami to jedna z najcięższych sztuk z jakimi miałem okazję obcować. Potrzeba wiele cierpliwości aby złożyc coś porzadnego.
OdpowiedzUsuń