Obserwatorzy

środa, 29 listopada 2017

Podstawy scrapbookingu- kompozycja, część 2


Dzień dobry,

dzisiaj przybywam z drugą częścią poradnika dotyczącego podstaw kompozycji. Poprzednią część dotyczącą trójpodziału możecie zobaczyć TUTAJ.


Dzisiaj chciałam przybliżyć kolejne  aspekty  komponowania, które sprawiają, że prace wydają się pełniejsze, atrakcyjniejsze.

Warstwowanie
Warstwowanie można rozpocząć już na poziomie bazy. Każda, nawet najprostsza kartka wygląda elegancko, gdy na bazę kartki, pod papier, który jest na wierzchu nakleimy odrobinę szerszą warstwę w innym kolorze. Nie musi być ona tak kontrastowa jak w poniższej pracy. Wystarczy, że stworzy ładne obramowanie. Okrągła rameczka jest również w kilku warstwach, które dodatkowo, dla nadania przestrzenności zostały podklejone na kostkach 3D.


Podobne warstwowanie można zrobić również w środku kartki.


Ramka w tej kartce jest delikatniejsza, ale spełnia swoje zadanie- nadając pracy elegancki charakter.

  
Oprócz warstwowania "na płasko" można, tak jak w tej pracy, podnieść jedną z warstw na kostkach 3D lub taśmie dystansującej, by jeszcze podkreślić ilość warstw. Warstwowanie  warto też wprowadzić przy układaniu elementów pracy, szczególnie, jeśli podoba nam się styl  eklektyczny. Wiele prac ma warstwy tak ułożone, że widać nie całe elementy, a jedynie ich fragmenty, które układają się w całość.  Mistrzynią takich pięknie warstwowanych prac jest Kasia z naszego, artimenowego DT.

Wielość warstw pięknie widać w tej patchworkowej pracy Kasi, gdzie praktycznie każdy element kompozycji jest zbudowany z przynajmniej 4 warstw:
Gdy przyjrzymy się fragmentowi innej pracy- znowu widać jak wiele warstw  składa się na jedną kompozycję.

Grupowanie

Grupowanie elementów jest ściśle powiązane z teorią trójpodziału. Co to oznacza? Nie staramy się porozrzucać wszystkich elementów po pracy, tylko grupujemy je (jednocześnie warstwując), tak, aby główne elementy kompozycji leżały w mocnych punktach pracy. Dzięki temu praca wygląda estetyczniej, mniej chaotycznie.

 W tej kartce wszystkie elementy są zgrupowane i powarstowane wokół gniazdka, które jest najmocniejszym punktem kompozycji. Delikatnym kontrapunktem dla grupy elementów jest wzór nałożony przez maskę.


W tej kompozycji zgrupowane zostały poinsecje oraz dodatki zimowej kompozycji. Tekturki  i kwiaty na taśmie "wychodzą" z grupy by zrównoważyć ciężar całości pracy, jednocześnie są utrzymane w tak neutralnych kolorach, że nie wprowadzają wrażenia chaosu. .
  Żeby praca pozostała część pracy nie wydawała się pusta można również pozostałą przestrzeń np opryskać  splashem, albo dodać jakiś mniej rzucający się w oczy element dekoracyjny, np. taśmę washi,  koronkę, wzór nałożony przez maskę albo obrysować brzegi pracy markerem.

 Inspiracje
Gdzie znaleźć  pomysły jak skomponować, warstwować pracę itp.?   

 Pomysłów możecie poszukać w naszych blogowych kursach "Krok po kroku". Można w nich np. przeanalizować powstawanie takich prac (zdjęcie jest linkiem do kursu)

http://artimeno.blogspot.com/2016/11/krok-po-kroku-nieco-zmieniona-kartka.html
 
 http://artimeno.blogspot.com/2017/06/kurs-krok-po-kroku-dla-poczatkujacych.html

 http://artimeno.blogspot.com/2017/03/kurs-krok-po-kroku-wiosenna-skrzyneczka.html

Pomocą są  także wszelkiego rodzaju mapki. Całe ich mnóstwo jest na Pintereście, wystarczy wpisać w wyszukiwarce "card sketches" lub "card templates" i pojawia się spora ilość blogów, które proponują wyzwania mapkowe. Podobnie, sporo mapek jest dla LO
 

Mam nadzieję, że dzisiejszy post dopełnia  temat kompozycji i łatwiej będzie Wam planować Wasze prace.

Miłego dnia!

3 komentarze :

  1. Bardzo dziękuję za niezwykle przydatne informacje. Jestem tzw. samoukiem, więc każda informacja jest dla mnie bardzo cenna :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane i zilustrowane wskazówki co do komponowania prac.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.