Obserwatorzy

piątek, 10 maja 2013

ABC#11 Origami cz.4

TECHNIKA : origami
TEMAT # 4: serwetkowe origami


Sztuka składania serwetek znana jest od dawna (same serwetki znane były w Europie już w XV wieku).
Jest to jedna z praktycznych stron stosowania origami, gdyż elegancko nakryty stół, w połączeniu z kwiatami w wazonach i ozdobiony perfekcyjnie ułożonymi serwetkami ma bardziej uroczysty charakter i świadczy o szacunku dla tego, kto przy nim siądzie.


Do składania wykorzystuje się najczęsciej serwetki bawełniane, lniane, papierowe, ale można także użyć serwetek z adamaszku, półpłótna, wiskozy, czy bibuły.
Ważnym jest, by materiał łatwo dawał się składać, a w przypadku serwetek z materiału prasować. Bardzo pomocne okazuje się wcześniejsze nakrochmalenie materiałowej serwetki (byle nie za mocno;).


 Aby uzyskać jak najlepszy rezultat najlepiej by serwetka była idealnie kwadratowa, wielkość natomiast zależy od naszego wyboru (na rynku mamy rozmaite wymiary serwetek).


Przy składaniu nie powinno się używać szpilek ( ktoś niezorientowany może się nią skaleczyć) ani kleju (sklejonych serwetek nie da się już rozłozyć). Można natomiast posłużyć się spinaczem biurowym ( nie zszywką!), który tymczasowo "przytrzyma" żądaną przez nas formę.


Poprzez umiejętność składania serwetek można niewątpliwie wpływać na dekoracyjność stołu, dostosować go do różnych okazji, takich jak: wesela, komunie, imieniny, karnawał czy zwykłe śniadanie lub piknik.Serwetki , oprócz swej podstawowej funkcji, czyli wykorzystania ich do wytarcia ust czy rąk, mogą również dodatkowo służyć jako, np. "kieszonki" na sztućce, pieczywo, czy do przytrzymania grillowanej kiełbasy;) oraz oczywiście pełnić funkcję czysto dekoracyjną.
Modele, które przedstawiłam na fotkach, to tylko niektóre z całej gamy możliwości jakie mamy, wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności:)


Pozdrawiam serdecznie, OriBella.

6 komentarzy :

 1. Wszystkie piękne a buciki mnie powaliły :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się - butki przeurocze! Akurat pasuje do jakiejś imprezki dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. z mama zawsze składamy wachlarzyki, ślicznie się też u Ciebie prezentują ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czego to ludzie nie wymyślą ;-) Wspaniałe pomysły. Pięknie to wyglada :-)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.