Obserwatorzy

środa, 26 września 2018

Fonty z polskimi znakami do naszych prac scrapbookingowych do pobrania

Kiedy samodzielnie wykonujecie kartki, zaproszenia ślubne, powiadomienia lub inne personalizowane projekty, wiecie jak ważne są wklejone czy dołączone w inny sposób do nich życzenia. Często potrzebujemy ciekawego kroju pisma, czegoś eleganckiego, fikuśnego lub prostego ale nieoklepanego. Tak, żeby środek kartki też „wyglądał”!

fonty w pracach scrap
Użyłam fonta: Gloria Hallelujah

Potrzebujemy też czasem wydrukować sam napis na frontową część kartki albo albumu, wiec sięgamy po drukarkę, przygotowany tekst i szukamy …
Ułatwieniem i najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie i zastosowanie fontu obsługującego polskie znaki.
Najczęściej poszukiwane fonty imitujące odręczne pismo to pożądany dodatek do prac scrapbookingowych. Lubimy też te, które mają ogonki ;) Mamy dzisiaj taki zestaw! Ale od początku!

FONT CZY CZCIONKA?
Warto zacząć od nazewnictwa, dla porządku i w skrócie ;) font czy czcionka?
Co to jest font?
Font to określony krój pisma zapisany w postaci elektronicznej.
A czcionka?
To nośnik znaków pisma drukarskiego czyli np. stempel z literą do odbicia.


Różnice wyjaśnione, możemy przejść do udostępnienia miłego zestawu!

Nasze zestawienie darmowych fontów z obsługą polskich znaków!

Plik, który dla naszej grupy "Wsparcie na starcie" przygotowała Renia (Karteluszki Reni) zawiera zestaw sprawdzonych, pięknych fontów ozdobnych, których często i z powodzeniem używać możecie w swoich pracach.

To pomocny gotowiec, warto go ściągnąć i zapisać sobie by mieć w razie potrzeby zamiast szukać na szybko specjalnego kroju, który w dodatku posiadać będzie polskie znaki!
Udostępniamy i dzielimy się bo wiemy jak bywa pomocny! I dziękujemy za zebranie w jednym miejscu wykorzystywanych przez Renię fontów :)

Kliknij na baner żeby wyświetlić plik ⏬

http://bit.ly/fonty_polskie

Każdy rodzaj fonta wymienionego w tabeli ma swój link - nie musisz szukać, klikasz i ściągasz wybrany wzór prosto na dysk!

JAK ZAINSTALOWAĆ FONTY w systemie swojego komputera?
1. Wersja dla starszych systemów.
Po pobraniu i po wypakowaniu (przechodzimy do miejsca, w którym zapisany został plik i rozpakowujemy) należy skopiować  (kopiuj-wklej) do folderu Fonts, który znajduje się w folderze Windows.
Ale istnieje łatwiejszy sposób, aby zainstalować fonty!
2. Wersja dla nowszych systemów.
Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na pobrany plik (typ pliku: OpenType lub TrueType ) i wybierzemy opcję Zainstaluj. W ten sposób czcionka zostanie umieszczona w folderze Fonts automatycznie:LICENCJE

Korzystając z darmowych nawet pobranych fontów wiedzieć na jakich zasadach wolno ich używać.
Przy każdym foncie jest opisana licencja każdy font ma swojego twórcę, który najprawdopodobniej udostępnił swoje dzieło na określonych zasadach.

Często pozwalają one na użytek komercyjny, ale to nie oznacza, że możemy zrobić z nimi wszystko.
(np. fonty w wersji DEMO oznaczają, że możemy je pobrać i używać na licencji pozwalającej na dowolne użycie, ale tylko jeśli pobierzemy go w określonym przez twórców terminie. Później trzeba będzie już zapłacić).

Jeśli wykorzystywane przez nas fonty trafiają do projektów komercyjnych, np. sprzedaży kartek, projektów digi, powinniśmy zadbać o legalność i sprawdzić czy możemy użyć ściągniętego wzoru by pośrednio na nim zarabiać, sprzedając nasze prace.

Przykładowa strona fontu z licencją do wglądu

Sprawdzajcie koniecznie licencje u źródła, szczególnie te darmowe do użytku komercyjnego!
Z reguły licencję znajdziecie w pliku dołączonym do pliku instalacyjnego. POLECANE STRONY Z FONTAMI I LINKI UZUPEŁNIAJĄCE


  • Google fonts - tu wszystkie fonty mają otwartą licencję SIL, pozwalającą na użycie komercyjne, możesz więc sprzedawać projekty, do których użyłeś fontów udostępnionych na licencji SIL.


Przed pobraniem, wybierz Customize (dostosuj) i określ jakie rodzaje chcesz pobrać (np. Regular, Bold). Koniecznie zaznacz też opcję Latin Extended, żeby zainstalowany plik zawierał polskie fonty.

Miłego i owocnego drukowania! 2 komentarze :

  1. Super post, właśnie niedawno kombinowałam z pisownią a tu takie fantastyczne zestawienie. Dziękuję 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjny post :) bardzo się przyda w zasadzie każdemu Reniu świetna robota, Inko a ty wszystko zestawiłaś w całość rewelacja!!!!!!!!!!!!!!!! Mimo że wiedziałam co i jak zapisałam sobie na blogu aby mieć wszystko w jednym miejscu i dzielić się dalej z osobami zainteresowanymi :)Pozdrawiam ...uwielbiam takie pomocne zestawienia :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.