Obserwatorzy

sobota, 10 marca 2018

Podstawy scrapbookingu - papier do scrapbookingu


Witajcie!

Dzisiaj w podstawach scrapbookingu napiszę Wam trochę o papierach do scrapbookingu.

Gotowi? To zaczynamy :)formaty papierów:

Jako, że scrapbooking przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych to przyjęło się też, że wymiary papierów podawane są też w calach, ale jako, że mieszkamy w Polsce to podam Wam popularne rozmiary u nas.

i tak mamy:
 1. 30,5x30,5 cm (12x12 cali)
 2. 20x20 cm (8x8 cali)
 3. 15,2x15,2 cm (6x 6cali)
 4. rzadziej 30,5x15 cm
 5. nasi rodzimi producenci robią też papiery w formacie A4 i A6 jako uzupełnienie kolekcji, gdzie A6 nadaje się świetnie jako ramka pod zdjęcia do albumów, a na A4 nadrukowane są często dodatkowe elementy do wycięcia pasujące do danej kolekcji
 6. oraz bardzo często praktykowane gratisy - paski papierów zwykle w formacie 5-5,5cmx30,5 cm
Jeśli chodzi o formaty, to warto zauważyć, że często (o ile nie zawsze) papier 15,2x15,2 cm jest zminiaturyzowaną wersją tego w pełnym formacie, a nie wycinkiem ¼ jak by mogło się nam wydawać. Osobiście bardzo lubię te małe rozmiary, gdyż często wzór nadrukowany jest bardzo drobny i dzięki temu dobrze widoczny na małych elementach. Gdybyśmy wycięli scrapki z formatu 30,5x30,5 cm otrzymalibyśmy prawdopodobnie zaledwie fragment kwiatka, kilka dużych kropek czy pasów.

pojedynczo czy w paczce?

Papiery możecie kupić osobno (pojedyncze arkusze) jak i w bloczkach. Ilość arkuszy różni się. Najczęściej spotykam się z bloczkami po 6 arkuszy, po 12 (np. 6x2 szt. tego samego wzoru), 24 sztuki oraz większe nawet po 48 szt.

Warto wiedzieć, że w bloczku z reguły jest jakiś gratis, a cały zestaw jest w rozliczeniu tańszy niż gdybyście kupowali pojedyncze arkusze i kompletowali zestaw sami.


nazewnictwo papierów:

zwykle mamy tak:
np. Galeria Papieru Jak we śnie 03
gdzie „Galeria Papieru” to nazwa producenta
„Jak we śnie” to nazwa kolekcji
„03” to numer arkusza z danej kolekcji

dlaczego warto używać w pracy papierów jednego producenta?

Zaopatrując się w papiery warto wybrać kilku producentów, którzy nam się podobają i kompletować małe zbiory.

Wielokrotnie próbowałam łączyć kilku producentów i zawsze trochę musiałam się nagimnastykować, by wszystkie desenie do siebie na pewno pasowały. Niektóre z Was to potrafią i dla Was ogromne brawa. Podziwiam Was :)  Dla mnie zdecydowanie łatwiej jest tworzyć z jednej firmy – grubość jest wtedy podobna, odcienie pochodzą z jednej drukarni, a każda firma ma też swój „styl”, który po prostu przewija się we wszystkich arkuszach.

Ale do meritum - jeśli wybierzemy papiery z tego samego bloczka (tej samej kolekcji) to gwarantuję, że wszystko będzie już do siebie pasować. Wtedy tworząc na przykład cały album będzie on spójną całością i nie będziemy się frustrować, że coś nam jednak „nie gra’.

papier bezkwasowy i bezdrzewny - co to oznacza?

Spotkaliście się pewnie z takimi napisami na papierach do scrapbookingu, prawda? Co to właściwie oznacza? Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, że papier nie będzie żółknął, nie będzie się z biegiem lat kruszył i nasze pamiątki z czasem nie zostaną dotknięte zniszczeniem. Tych z Was, których temat zainteresował odsyłam do wymagań konkretnej normy (tak - jest norma dotycząca bezkwasowości!) - norma ISO 9706 określa na przykład jaką papier powinien mieć rezerwę zasadową, odporność na przedarcia lub utlenianie itp. gramatury papierów:

Najpopularniejsze chyba są gramatury 200-220 g/m2 oraz 250 g/m2.  Papier jest wystarczająco sztywny, ale też wystarczająco cienki, by większość wykrojników poradziła sobie swobodnie z wycięciem scrapków, a w przypadku podklejania elementów na kosteczki dystansowe – papier nie będzie się fałdował, nieestetycznie wyginał ku dołowi. Papiery grubsze mogą już stanowić problem dla niektórych maszynek tnąco-wytłaczającyh, bo mogą nie dociąć na przykład skomplikowanych koronek ale za to idealnie się sprawdza w technikach mix-media, gdzie używa się gesso, mgiełki, farby itp

jednostronny/dwustronny:

Arkusze mogą być jednostronnie jak i dwustronnie nadrukowane . Korzyścią tych pierwszych jest to, że są tańsze niż dwustronne oraz nie mamy dylematu, którą stronę do stworzenia projektu wybrać :) Jednak jeśli chcemy stworzyć dwuwarstwową pracę to potrzebujemy wtedy dwóch różnych arkuszy. Mając arkusz dwustronny możemy rozciąć jeden i już mamy dwa osobne tła.

przechowywanie papierów:

Podzielę się tu z Wam moją autorską metod jeśli chodzi o papiery 30,5x30,5 cm. Sprawdziła mi się świetnie metoda sortowania kolekcjami, w których z reguły każdy arkusz wkładam w osobną papierową kopertę i stoją one pionowo w drewnianych segregatorach. I tu jest ten myk – używam w tym celu kopert firmy kurierskiej, bo ma idealny rozmiar oraz mieści swobodnie około 30-40 arkuszy (w zależności od ich grubości).
Wszystkie papiery do scrapbookingu możesz znaleźć tutaj: klik
a wybierać możesz wśród następujących producentów:
CRAFT&YOU 
Galeria Papieru
LemonCraft
ScrapBerry's
Studio75
UHK Gallery
Craft O'Clock
Piątek 13
Laserowe LOVE
ScrapAndMe
Papier czerpany
Mam nadzieję, że artykuł przypadł Ci do gustu, że któreś spostrzeżenia pomogą Ci w rozpoczęciu zbierania swojego zbioru (on będzie się powiększał szybciej niż myślisz!), bo papier jest niezbędny w scrapbookingu ale czego jeszcze potrzebujesz, by zrobić piękną kartkę na urodziny koleżanki lub oprawić zdjęcia?


O tym dowiecie się w kolejnym poście z cyklu podstawy scrapbookingu:

"Minimum przydasi by zrobić piękną kartkę czyli jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem",
który dla Was przygotuje Kasia.
 


Mam nadzieję, że miło się czytało,
pozdrawiam :)

7 komentarzy :

 1. Bardzo fajny sposób na przechowywanie papieru!

  OdpowiedzUsuń
 2. Asiu jaki porządek w papierach!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka kolekcja WOW! u mnie wszystkie papiery 30x30 mieszczą się w jednej szufladzie 30x60cm 3cm wysokości :P reszta tzw ścinki w drugiej choć i tych prawie wcale nie mam ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis. Kiedy sama zaczynałam brakowało mi właśnie wpisów tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny wpis. Kiedy sama zaczynałam brakowało mi właśnie wpisów tego typu สมัคร D2BET

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za wpis ! Myk z kopertami kurierskimi bomba !

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny sposób na przechowywanie papierów.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.