Obserwatorzy

sobota, 12 października 2013

ABC# 15 Style w scrapbookingu

Ilu twórców, ilu „scraperów”, tyle stylów. Można się o tym przekonać w konkursach na liftowanie prac. Niby inspiracją jest jedna praca, a każdy lift jest inny, zawiera charakterystyczne elementy dla danego wykonawcy.
Niemniej można wymienić kilka podstawowych stylów na które dzielą się prace sprapbookingowe.

Styl Klasyczny – charakteryzuje się prostym układem z użyciem ograniczonej ilości elementów, które rozmieszczone są w uporządkowany sposób. Używamy stonowanych kolorów, a podpisy (jeśli takowe są) są proste, bez użycia fantazyjnych czcionek.Styl Clean & Simple – minimalizm w każdym calu. Używamy jak najmniej kolorów, jak najmniej elementów. Prace w tym stylu ze względu na swoją prostotę są chyba najtrudniejsze do wykonania. Cały szkopuł w tym by zrobić coś interesującego, prawie nic nie robiąc J
Styl Vintage – najczęściej używany do tworzenia albumów ze starymi fotografiami, ale nie tylko…
Charakterystyczna jest paleta barw utrzymana w odcieniach brązu, sepii z postarzanymi (tuszowanymi, dartymi, przecieranymi) papierami, z użyciem koronek i metalowych elementów.
Styl Shabby Chic – charakterystyczne kolory tego stylu to pastelowe róże, niebieskości, przydymione szarości, beże. Prace są bogate, z dużą ilością elementów. Taka dawna, trochę zniszczona arystokratyczna Francja J. Koronki, postarzanie, jak najbardziej na miejscu.

Styl Couture – to styl szyty. Wszywamy, wyszywamy, haftujemy... dodatki z dużą ilością ozdób z tkanin, patchworku, koronek...Styl Pop – charakteryzuje się użyciem mocnych kolorów, wyraźnych kształtów, z metalowymi dodatkami (np. brads'y, nity, ramki, guziki, itp.). Używamy symboli.
Styl Crafty – jeśli ktoś nie odnalazł się w wyżej opisanym jednym ze stylów to pewnie odnajdzie się tu. Crafty to łączenie różnych stylów, różnych elementów. Często pojawiają się ręcznie robione ozdoby, bawimy się fakturą i wielkością elementów, różnymi formami. Wszystko według własnego uznania i wyczucia J

7 komentarzy :

 1. Bardzo zwięźle i przejrzyście podana wiedza .

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne ABC, które wiele wyjaśnia. Każdy styl jest świetny - wystarczy znaleźć coś dla siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajnie opisane, jasno i zrozumiale dla każdego - super, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prosto i na temat :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post,poszerzający mą wiedzę odnośnie kartkowania :)
  Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.