Obserwatorzy

piątek, 13 grudnia 2013

ABC#17 Rodzaje tuszów

Witajcie. Dziś porozmawiamy o tuszach. Nie jestem w tym temacie ekspertem więc moją wiedzę uzupełniałam wiadomościami z Internetu głównie forum Scrappasion, strony Inspirello i blogu Craftowo. W sklepach można spotkać wiele rodzajów tuszy. Do czego użyć danego rodzaju??


Tusze Wodne: np. Ayeeda Ink, Memento, Papermiania itpTo tusze niekryjące, rzadkie i szybkoschnące. Zastosowanie - stemplowanie (możliwość odbijania drobnych i szczegółowych wzorów)), tuszowanie oraz chlapanie i możliwość stworzenia własnego koloru mgiełki ( tusze Ayedaa Ink). Świetnie sprawdzają się co motywów przeznaczonych do dalszej obróbki- malowanie, kolorowanie, tuszowanie- ponieważ są wodoodporne. Mogą barwić stemple silikonowe, dlatego zaleca się ich mycie specjalnym płynem. Dobrze jest je przechowywać do góry nogami, aby tusz nie spływał na dno poduszki.

Tusze pigmentowe: np. Color Box Pigment Inks
To tusze o nasyconych barwach, dobrze przylegające. Wolno schną i sprawiają wrażenie tłustych. Nadają się do tuszowania, stemplowania, embossingu oraz barwienia. Stemple wystarczy umyć po użyciu wodą z mydłem bądź (co polecam w w trakcie pracy gdy nie ma czasu biec do łazienki) przetrzeć wilgotną chusteczką dla niemowląt. Tusze te łatwo się rozmazują, nie polecam ich do stemplowania gładkich powierzchni.


Tusze kredowe: np. Color Box Chalk InksTusze jak już sama nazwa wskazuje dają delikatny i matowy efekt, podobny do rysunku kredą. Są to tusze szybko schnące. Nie nadają się więc do embossingu. Mimo iż są to również tusze pigmentowe trochę słabiej odbijają skomplikowane stemple.

Tusze permamentne: np. StazOn
Są to tusze trwałe, szybko schnące. Świetnie nadają się do kolorowania na mokro. Nadają się do każdej powierzchni, nawet materiału.  Barwią trwale również stemple, mogąc je (w przypadku silikonowych) nawet uszkodzić. Dlatego po użyciu natychmiast należy wyczyścić stemple specjalnym płynem np. StazOn Ink Cleaner.

Tusze Distress Tim Holtz (postarzające) 
Cechą charakterystyczną tych tuszy jest niedokładne odbicie motywu, co daje efekt starości odbitki. Tusze te są rozpuszczalne wodą, łatwo je więc rozcieńczyć, ale też zniszczyć odbity motyw, dlatego należy uważać. Można nimi kolorować przy pomocy pędzelka lub tuszować, najlepiej używając aplikatora bądź gąbeczki kosmetycznej. Stemple po pracy łatwo umyć, nawet chusteczką nawilżaną. Jedną z istotnych cech tych tuszy jest fakt że łatwo poprawić źle dobity motyw. Wystarczy zwilżyć powierzchnię i odsączyć wodę papierowym ręcznikiem lub chusteczką.Tak  jak i tusze wodne przechowujemy je "nogami do góry".


Tusze alkoholowe
Tusze alkoholowe służą do barwienia plastiku, metalu. akrylu, papieru błyszczącego, szkła i wszelkich innych powierzchni gładkich. Barwią w sposób trwały (brudzą również) i są bardzo wydajne. Tusze są bez kwasowe, szybkoschnące, półprzezroczyste a kolory odporne na bladnięcie. Nie nadają się do odbijania stempli. Aby móc pracować z tuszami alkoholowymi potrzebujemy dodatkowo rozpuszczalnika i aplikatora. Rozpuszczalnikiem usuwamy tusz z powierzchni ale dodatkowo stosujemy go do rozjaśnienia i mieszania kolorów. Natomiast tusz nakładamy za pomocą filcu lub pisaka. Dzięki temu drugiemu możemy rysować drobne elementy lub pisać.  Nakładki filcowe zakładamy na drewnianą rączkę (za pomocą rzepu). 


Tusze do Embossingu 
Są to tusze "Tłuste" i długo schnące. Po odbiciu posypujemy motyw pudrem do embossingu. Można wybrać bezbarwny tusz i kolorowy puder lub odwrotnie jak kto woli.Zapewne temat nie został wyczerpany, ale mam nadzieję że przybliżyłam wam nieco świat tuszy. Zapewne zanim odkryjecie swoje ulubione techniki i elementy prac, nabędziecie wiele tuszy. Dlatego na początek proponuję zaopatrzyć się w neutralne kolory np czarny lub brązowy do odbijania napisów, kilku tuszy pigmentowych i brązowy tusz Distress jeśli lubicie postarzane brzegi prac. Obiecuję wam że na tym nie zakończycie swojej przygody z tuszem.


Całusy
Mrude


2 komentarze :

  1. I w końcu coś więcej wiem na temat tuszy, Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie byłoby jeszcze umieścić jakiś konkretny przykład z ich zastosowaniem :) dzięki za opis - nie ma jak czarne na białym ...

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.