Obserwatorzy

piątek, 19 lipca 2013

ABC#13 - Media

Witajcie!
Mam przyjemność już trzeci raz prowadzić ABC:) Tym razem chciałam Wam opowiedzieć trochę o podstawowych preparatach używanych w scrapbookingu i innych technikach rękodzielniczych. Chodzi o różnego rodzaju media:)


Genialna zabawa i świetne efekty! Zazwyczaj składa się z wody, barwnika i proszku perłowego zapewniającego poświatę. Są łatwe w użyciu, można nimi rozpylać bez efektu krawędzi, można używać z maskami albo chlapać (odkręcam butelkę i "pstrykam" końcówką rurki). 
Uwaga: Warto pamiętać żeby wstrząsać przed użyciem, najlepiej na boki, w przeciwnym razie zatka się rurka atomizera. Jeżeli w buteleczce nie ma na dnie metalowych kulek ułatwiających mieszanie, sama wrzuć jakieś dwa ciężkie koraliki.
Koncentrat pigmentowy który daje olbrzymie możliwości. Można używać go w wersji podstawowej, można rozcieńczać, można go dodawać do innych mediów. Można go potraktować jako wkład do atomizera mieszając z wodą. Nakłada się go za pomocą pędzelka, patyczka, zakraplacza, gąbeczki, palców... czym chcecie. Świetnie się nim chlapie.
Taką formę tuszu zna każdy, przede wszystkim jest używany do odbijania stempli, ale Crafterki wiedzą że świetnie się sprawdza przy nadawaniu głębi i wyrazistości krawędziom papieru ;)
Przez artystów malarzy jest używany do gruntowania płótna, a przez nas do tworzenia struktury;) Dzięki temu że jest gęstą zawiesiną można nadawać faktury. Zwyczajowo jest koloru białego ale z dodatkiem tuszu można zdziałać cuda. Po wyschnięciu jest twarde i nie przepuszcza innych cieczy. Do nakładania można używać pędzla z twardym włosiem, szpatułek albo kawałka tekturki, można nałożyć przez maskę.
Działa bardzo podobnie do gessa, ma nieco inny skład. Można mieszać z barwnikami. Po wyschnięciu jest bardzo chłonna, ciekawe efekty można uzyskać nakładając na nią kolejne media.
Jedna buteleczka to tysiące małych perełek. Bardzo łatwe w użyciu, wymaga tylko cierpliwości żeby nie rozmazać przed zaschnięciem. Umożliwia stawianie różnej wielkości i kształtu perełek. Fajne efekty wychodzą przy nakładaniu na mokre powierzchnie.
Ten materiały chyba każdy zna od dziecka. Przez to że jest w postaci sypkiej można z nim robić chyba wszystko;) Posypać miejsce posmarowane klejem, preparatem do spękań, gesso, forbą, można wsypać do shadowboxa. Nadaje iskry w kolorystyce! Występuje w formie proszku oraz brokatu z klejem w butelce z aplikatorem.Preparat do spękań

Fantastyczny wynalazek! Niestety nie nadaje się na wszystkie nawierzchnie, należy też uważać bo często zmienia kolor materiału na który jest nakładany, np. Promarkery (czerwony robi się pomarańczowy). Najlepiej stosować go na tekturki i grube papiery. Dzięki swojej kleistej strukturze, śmiało można posypywać go brokatem albo mikrogranulkami.

  


Z tych najbardziej popularnych mediów to wszystkie. Oczywiście możemy mówić jeszcze o klejach czy farbach, ale to chyba oczywiste materiały;) Zachęcam Was do zabawy z mediami, bo choć to brudna roboty, ubaw jest po pachy!

Pozdrawiam,
Makola:)

3 komentarze :

  1. No i mi się rozjaśniło :D Dziekuję za ten spis. Sporo informacji w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mgiełek nie lubię :P - wolę do tego celu używać akwarelek ... kocham za to pastę strukturalną i gesso ... no i crackle - idealne do ozdabiania tekturek - choć ostatnio odkryłam, że "zjada" kolor żelopisu heheh

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.