Obserwatorzy

piątek, 11 stycznia 2013

ABC#8 - Origami cz.3

TECHNIKA: Origami.
TEMAT # 3: Tea bag folding.

 W kolejnym cyklu naszego ABC... przedstawiam technikę bardzo bliską origami, a mianowicie „tea bag folding”. Nazwa ta odnosi się do składania opakowań (obwolut) torebek z herbatą (expresową).


Technika tea bag folding polega na składaniu małych, identycznych (zwykle ośmiu) kwadratów (ale mogą to być również koła, prostokąty, czy trójkąty) ozdobnego papieru (najczęściej właśnie wyciętych z opakowań torebek po herbacie) w określony, jednakowy sposób i ułożenie ich  w (mniej więcej) okrągły motyw, tzw. rozetę. 
Powstaje wtedy symetryczny model z atrakcyjnymi wzorami geometrycznymi.


Tea bag folding wykorzystuje niektóre z technik origami, jest ona podobna do tzw. origami modułowego używanego do składania  gwiazd, pierścieni czy wieńców. Jednak główną różnicą jest to, że zazwyczaj łączenie modułów w tea bag folding wymaga użycia kleju.
 Taka rozeta może być używana do ozdoby notatnika, zakładki, ręcznie robionych kartek okolicznościowych itp. Oto przykłady:


  

Oprócz zwykłych opakowań po herbacianych torebkach można również stosować specjalistyczne papiery lub takie (z tych opakunkowych), które mają wzory nadające się do podziału na identyczne kwadraty.
 

Okazuje się, że składanie herbacianych opakowań doskonale nadaje się również do tworzenia modeli przestrzennych. Oto przykładowa kusudama (fot. również na samym początku tekstu) złożona z 60 jednakowych kwadratów:


  czy np. kolorowa girlanda:


Możliwości, jak zwykle w origami, są nieograniczone, wystarczy tylko wyobraźnia, troszkę cierpliwości, sprawne ręce i w tym przypadku ...herbatka;)
Pozdrawiam serdecznie, OriBella.

5 komentarzy :

 1. Jakie cuda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne prace. Nawet nie wiedziałam, że składanie torebek po herbacie posiada własna nazwę i tak bardzo jest rozpowszechnione. W tym roku w wymiance z okazji Bożego Narodzenia otrzymałam kartkę wykonaną w ten sposób. Jest piękna i niepowtarzalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. O matko! ;) Jesteś niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne warianty tea bags folding... nie znałam niektórych - chętnie się douczę :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.