Obserwatorzy

wtorek, 13 listopada 2012

ABC#6 - Origami cz.2

TECHNIKA: Origami.

TEMAT # 2: Origami płaskie.

W poprzednim poście na temat origami (tu czytaj) wspominałam o trzech kierunkach rozwoju tej sztuki składania papieru. Dzisiaj chciałabym przedstawić najbardziej naturalny podział ze względu na wykonywane modele, czyli podział na origami płaskie i przestrzenne i skoncentrować się na tym pierwszym.

Zazwyczaj jest tak, że zaczynając składać pierwsze modele zajmujemy się origami płaskim, czyli takim, gdy gotowa forma pozostaje na płaszczyźnie. Potem, z czasem dopiero, próbujemy "wyjść" w przestrzeń. I jedna i druga forma ma swoje zalety, zależy do czego ma nam służyć wykonywany model.

Formy płaskie modeli origami mogą być wykonywane z różnych kształtów przygotowanych papierów, takich jak koła, kwadraty (najbardziej popularne), trójkąty równoboczne, prostokąty, pięciokąty foremne, sześciokąty foremne, itp. Mogą być wykonywane zarówno z jednego kawałka papieru (jest to tzw. origami klasyczne) jak i z kilku modułów (czyli tzw. origami modułowe).

Ze względu właśnie na swą płaską formę, można swobodnie i bez przeszkód wykorzystywać origami przy wykonywaniu:

- kartek okolicznościowych,

poniżej przykład wykorzystania kółek wyciętych z papieru dwustronnego i połączenie scrapbookingu z origami ( używam do tego nazwy scraporigami;)


lub trójkątów równobocznych ( gwiazdki-model autorski OriBella):

- zakładek do książek,


- "obrazów",  na większym formacie, - zawieszek np. na okno, ścianę, choinkę, itp.


Niewątpliwe jest to, że elementy origami nadają każdej pracy oryginalny i niepowtarzalny charakter.

Częste w użyciu i bardzo popularne jest również origami modułowe, gdy efektem końcowym jest mozaika, fraktal, czy np. mandala. Aby wykonać tego typu pracę najpierw trzeba przygotować dużą ilość identycznych elementów, czyli tzw. modułów (poniżej model autorski - OriBella):


Oto przykładowa mozaika - obraz z kwadratowych kartek papieru (moduł - model autorski - OriBella):


i fraktal (wykorzystany ten sam moduł co powyżej)


oraz mandala:


Modele origami wykonywane w tej formie wymagają w dużej mierze użycia kleju, raz do łączenia elementów (choć tutaj prawdziwy origamista na pewno nie będzie kleił, za to pokusi się o znalezienie odpowiedniego "łącznika" między elementami;), a dwa do przyklejenia gotowego modelu do płaszczyzny (kartki, tektury, sklejki, itp.).

 A na koniec mały żart, oto origami całkiem płaskie, a jakby nie patrzeć, to również przestrzenne;)Pozdrawiam, OriBella.

2 komentarze :

  1. Świetny artykuł i fantastyczne prace:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, podpisuję się pod tym co napisała Ludkasz.
    Prace super, a najbardziej podobają mi się Twoje autorskie.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.