Obserwatorzy

piątek, 5 października 2012

ABC#5 Iris folding

Dzisiaj chciałam przybliżyć ciekawą technikę papieroplastyczną.

         Iris folding można porównać do tęczówki oka lub przesłony w aparacie fotograficznym. Dekoracyjna technika iris folding pochodzi z Holandii i polega na naklejaniu pasków papieru na tzw. zakładkę według określonego szablonu. Technika ta pozwala stworzyć obrazki przypominające mozaikę. Nasze holenderskie koleżanki do wypełniania wzoru używały na początku środki kopert, które były bardzo wzorzyste, potem wykorzystywały kolorowy papier pakowy, papier do origami.


Obecnie można używać każdego papieru, ważne by nie był za gruby i dobrze przylegał do podłoża.  


Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować sobie wzór oraz szablon, który chcemy wykonać.Poniżej pokazuję kilka przykładów na wypełnienie wzorów z wykorzystaniem różnych materiałów. 

Dwie kartki wykonane według takiego samego wzoru, ale z wykorzystaniem innych papierów. W pierwszej kartce użyty jest papier do pakowania prezentów, na drugiej papier do scrapbookingu z kolekcji UHK Gallery. Kolejne dwa schematy również wykonane z różnych materiałów. Tutaj recyklingowe wykorzystanie starych książek.


 oraz znowu użyte papiery do scrapbookingu.Zapraszam na kolejne spotkanie z tą techniką, gdzie wyjaśnię w jaki sposób można wykonać kartkę wykorzystując diagram z trójkąta.

8 komentarzy :

 1. Bardzo lubię tę technikę. Wspaniale się sprawdza w pracy z dziećmi :-)

  Irenko piękne prace !

  pozdrawiam
  hania

  OdpowiedzUsuń
 2. super sprawa, ale dla mnie to ciemna magia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny sposób na wykorzystanie ścinków! Ja podziwiając cudne prace Rudlis,ciągle się zastanawiam, czy są to pojedyncze paski papieru, czy może złożone na pół...

  OdpowiedzUsuń
 4. Natko z założenia składa się na pół i tę "zagiętą" część widać w pracy. Jednakże przy bardzo grubych papierach np takich do scrapowania można zrobić wyjątek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hania ma rację. Papiery do scrapbookingu są cięte na gilotynie, aby równo wyszło. Przyklejane pojedynczo bez tzw. zakładki. Pozostałe papiery raczej powinny mieć zakładkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za odpowiedź, dziewczyny! Może kiedyś i tego spróbuję...

  OdpowiedzUsuń
 7. kartka "Le CAfe" jest powalająca!!! Uwielbiam takie klimaty!
  Pozdrawiam,
  Kasia.

  OdpowiedzUsuń
 8. i pomyśleć ze od tej techniki zaczęła się niejako moja przygoda ze scrapbookingiem - świetna technika ... i idealna dla dzieci - potwierdzam :)

  OdpowiedzUsuń