Obserwatorzy

piątek, 15 czerwca 2012

ABC#1 Kalka biała - podstawowy materiał w technice pergaminowej.


Na naszym blogu rozpoczynamy cykl  ABC… Systematycznie pojawiać się będą tu posty
 przybliżające poszczególne techniki papieroplastyczne.


 
TECHNIKA: Technika pergaminowa / pergamano

TEMAT # 1: Kalka biała – podstawowy materiał w technice pergaminowej.



Kalka techniczna inaczej zwana pergaminem  to podstawowy i niezbędny materiał w technice pergaminowej. To z niej powstają przepiękne tłoczenia, koronki i ażurki zdobiące kartki, wachlarze,  zakładki, obrazki a także prace przestrzenne.  Trudno w to uwierzyć, ale to nie dzieło maszyny a ludzkich rąk i ogromnej cierpliwości.






Wybierając kalkę musimy zwrócić uwagę na jej gramaturę ( grubość ). Jeśli będzie za cienka, to będziemy mieć kłopot z cieniowaniem i tłoczeniem ( pod wpływem nacisku narzędzi łatwo się przerywa ).   Podstawowa gramatura  to minimum 150 g/m2.  Ja najczęściej pracuję na 160g/m2. Gdy chcemy wykonać pracę przestrzenną możemy wykorzystać kalkę o gramaturze 200 – 220 g/m2. Pamiętajmy jednak, że na tak grubej kalce łatwiej się wycina ażurki ale znacznie trudniej cieniuje i tłoczy, jest też mniej przezroczysta.


Wśród kalk o gramaturze 150 – 160g/m2  możemy spotkać:


 • Kalka biała standard – przystosowana do tłoczenia, cieniowania i perforacji. Idealna także do pokrywania kolorem za pomocą farb, tuszy, kredek i pasteli.


 • Kalka biała „flex” - przystosowana do tłoczenia, cieniowania i perforacji. Idealna także do pokrywania kolorem za pomocą farb, tuszy, kredek i pasteli.  Flex charakteryzuje się większą elastycznością, co jest zaletą w przypadku stosowania głębszych tłoczeń i cieniowań.

pozdrawiam
Hania

  6 komentarzy :

  1. Bardzo fajny kurs, świetnie opisany! ;)

   OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie się zapowiada, z niecierpliwością będę czekać na dalszy ciąg o pergamano:) Prace wspaniałe, rzeczywiście trzeba niesamowitej cierpliwości, aby stworzyć takie cuda:)

   OdpowiedzUsuń
  3. bardzo ciekawie....jestem pod wrażeniem..

   OdpowiedzUsuń
  4. Oj zapowiada się ciekawy cykl.....może w końcu poznam "z czym to się je" to piękne prganamo :) Które z Twoich rąk Haniu wychodzi cudnie :*

   OdpowiedzUsuń
  5. Kalka w liczbie mnogiej to nie jest "KALEK" tylko "KALK"

   kaleka to osoba niepełnosprawna

   OdpowiedzUsuń

  Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.